Tworzenie dokumentu sprzedaży

Wcześniej czy później firma musi coś sprzedać, czy to usługę lub produkt. Wiąże się to z obowiązkiem odprowadzenia odpowiednich podatków dochodowych oraz zapłaty VAT w razie bycia płatnikiem VAT. Ecomagron pomoże wyliczyć wszystkie wymagane należności oraz wspomoże realizację sprzedaży. Jak?
Wejdź do menu Sprzedaż > Sprzedaż, przycisk Dodaj.
Bitmagron
Dodawanie sprzedaży
Należy wpisać dowolny tytuł dokumentu i wybrać kontrahenta z listy. Jeśli będzie to nowy kontrahent, nie ma problemu. Możliwe jest szybkie dodanie poprzez przycisk plusa wpisując tylko nazwę. Pozostałe dane można uzupełnić później w menu Podstawowe > Definicje > Kontrahenci.
Po dodaniu dokumentu pojawi się okno z pozycjami. Dodawanie pozycji wymaga wybrania produktu z listy lub dodania nowego oraz podania ceny brutto i ilości produktu lub usługi.
Bitmagron
Dodawanie sprzedaży
Dokument po dodaniu jest nadal w statusie wprowadzonym i możliwa jest jego edycja.
Bitmagron
Widok sprzedaży
Następnym krokiem jest odnotowanie płatności, co zablokuje dokument do edycji. Aby to zrobić użyj przycisku Operacje > Zarejestruj płatność.
Bitmagron
Rejestracja płatności
Możesz wspomóc się przyciskiem F2 będąc w polu edycyjnym sumy, aby po prostu uzupełnić kwotę do maksymalnej. Zależnie od wybranego sposobu płatności możliwe będzie wpisanie ilości dni do terminu płatności. W razie, jeśli termin będzie równy lub większy niż jeden dzień to system przestawi dokument sprzedaży i dokument kasowy w status oczekujący na płatność. Kwota nie zostanie dodana do raportu kasowego dopóki nie odnotuje się płatności.
W między czasie po zarejestrowaniu płatności możliwe jest już wydrukowanie faktury. Przycisk Drukuj. Numer faktury zostanie automatycznie wygenerowany i jest zależny od typu dokumentu oraz miesiąca, w którym został wprowadzony. Numeracja w tym przedziale zaczyna się od 1. Przykładowy numer dla typu FU i miesiąca listopada widać na poniższym zdjęciu.
Bitmagron
Faktura
W tej chwili nie ma możliwości wygenerowania faktury bezpośrednio do pliku PDF z poziomu programu, ale pośrednio jak najbardziej. Wystarczy pobrać darmową wersję PDFCreator Free, a w naszym systemie pojawi się opcja wydrukowania faktury do dokumentu PDF (po prostu możliwy będzie wybór wybór drukarki PDF Creator).
Wygenerowany dokument PDF powstanie w formie tekstowej, a nie w formie obrazu. Jest to ważne w przypadku, gdy wymagana jest analiza dokumentu przez system automatyczny. 
Ostatni etap to odnotowanie płatności, gdy kontrahent ją zrealizuje. Po zmianie statusu na opłacony, kwota zostanie dodana do raportu kasowego.

To wszystko!
Czy potrzebujesz wystawić teraz dokument zakupu czy może przejść do raportu KPiR ?
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Copyright © 2011-2021 by Gorpyr