Tworzenie dokumentu zakupu

Każda działalność posiada jakieś koszty. Czy to paliwo do samochodu, rachunek za telefon lub zakup sprzętu potrzebnego do wykonywania działalności. Faktury, za takie produkty lub usługi wypadałoby zarejestrować jako koszty firmy w module KPiR. Do tego służą dokumenty zakupu.
Wejdź w menu Sprzedaż > Zakupy. Przycisk Dodaj.
Bitmagron
Dodawanie kosztów firmy
Należy wprowadzić wymagane informacje odnośnie dokumentu zakupowego. Kontrahenta można dodać na dwa sposoby. Szybki sposób to użycie przycisku plusa i wpisanie po prostu nazwy. Pozostałe dane można później uzupełnić w menu Podstawowe > Definicje > Kontrahenci.
Bitmagron
Edycja kontrahenta
Jednak wiadomo, że często chcemy po prostu wprowadzić szybko dokument. Do tego służy szybka opcja z plusem.
Bitmagron
Dodawanie kosztów firmy
Po dodaniu dokumentu zostaniemy przerzuceni do widoku pozycji. W tym miejscu po prostu dodajemy kolejne rzeczy, jakie chcemy zarejestrować w obrębie tej faktury. Dodawanie produktu jest na tej samej zasadzie co dodawanie kontrahenta. Można szybko dodać wpisując samą nazwę i ewentualnie uzupełnić dalsze informacje później w menu Definicje > Produkty.
Bitmagron
Edycja produktu
Sam proces dodawania dokumentu i pozycji nie tworzy dokumentów kasowych. Jeśli dodawane są produkty (w rozumieniu jako nie usługi, a fizyczne produkty), to odpowiednie stany magazynowe zostaną utworzone od razu.
Tak wygląda widok po dodaniu pierwszego dokumentu zakupu.
Bitmagron
Dodawanie kosztów firmy
Płatność należy zarejestrować samodzielnie. Przycisk Operacje > Zarejestruj płatność.
Bitmagron
Dokonywanie płatności
Można wspomóc się przyciskiem F2 aby uzupełnić po prostu całą kwotę w polu sumy.
Jeśli zostanie wybrany sposób płatności przelewem, aktywuje się pole terminu z ilością dni do wpisania. Domyślnie termin płatności to 14 dni. Można go zmodyfikować dla danej płatności.
Jeśli termin płatności będzie równy lub większy niż jeden dzień to system ustawi dokument zakupu oraz dokument kasowy w status "Oczekuje na płatność". Płatność nie zostanie uwzględniona w raporcie kasowym dopóki nie zostanie odnotowana. W celu odnotowania płatności użyj Operacje > Odnotuj płatność.
Bitmagron
Odnotowywanie płatności
Jeśli w kasie nie będzie wystarczającej kwoty to system wyrzuci błąd.
Bitmagron
Zakup paliwa
Możliwe jest również dodawanie specjalnego typu dokumentu "Faktury samochodowej FDZP". Ten typ dokumentu ma specjalną obsługę dla płatników VAT. W trakcie generowania raportu KPiR VAT jest odliczany tylko w 50% dla faktur tego typu. Jeśli rozliczasz pojazd w trybie 50/50, czyli 50% jako koszt firmy a drugie 50% do użytku prywatnego to używaj tego rodzaju faktury do każdego kosztu związanego z takim samochodem. Paliwo, naprawy czy też rożnie wymiany eksploatacyjne.

Dokument zakupu gotowy!
Czy potrzebujesz wystawić teraz dokument sprzedaży czy może przejść do raportu KPiR ?
Jeśli masz dodatkowe pytania, nie wahaj się zadać ich w komentarzu poniżej.
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Copyright © 2011-2021 by Gorpyr